Rysunek

Rysunek, malarstwo, kaligrafia, media, historia

czwartek, 13 października 2016

Mistrzowie pastelu



Byłem, widziałem - szkoda, że to była tylko wystawa czasowa. Mam nadzieję, że pastele zagoszczą kiedyś na stałe na ścianach wystawowych muzeum.

W domu mam album poświęcony wystawie (dostałem w prezencie). 600 stron opisów i reprodukcji naprawdę wyjątkowej kolekcji pasteli ...

Każda wizyta w muzeum przypomina mi, że z malarstwem należy obcować na żywo, oglądanie zdjęć w komputerze, czy w książce, to tylko namiastka...





























"Różowe azalie" Leon Wyczółkowski, 1903 r. pastel, płótno na tekturze 70,5 x 95,0 cm








"Portret Jadwigi z Czetwertyńskich Tyszkiewiczowej"  Kazimierz Mordasewicz, 1900 r. pastel, papier na płótnie 139 x 153 cm


"Portret Jadwigi Stefanii Marii z książąt Światopełk-Czetwertyńskich, hrabiny Tyszkiewiczowej (1878–1940), żony Józefa juniora (1868–1917), powstał w 1900 roku prawdopodobnie w czasie jednej z wizyt w Zatroczu na Litwie.

Ukazuje on młodą, elegancką damę siedzącą na kanapie w stylu Ludwika XVI na tle tapiserii z Aubusson w jednej z sal dopiero co wzniesionego przez jej męża pałacu, który słynął z neoklasycystycznych wnętrz."


Kazimierz Mordasewicz urodził się 23 kwietnia 1859 r. w Mińsku. 

Uczęszczał do gimnazjum w Równem, a następnie w roku 1872 wstąpił do III korpusu kadetów w Moskwie. W latach 1876-1877 był uczniem szkoły oficerskiej. Brał udział w wojnie rosyjsko-tureckiej (1877-1879). 

W roku 1880 przyjechał do Warszawy. 

Podawszy się do dymisji wstąpił do warszawskiej szkoły rysunkowej. Jego nauczycielami byli Wojciech Gerson i Aleksander Kamiński. W latach 1882-1889 studiował w Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Wiele podróżował, odwiedzał galerie. Już wówczas cieszył się opinią zdolnego portrecisty, a także kopisty dzieł wielkich mistrzów: Tycjana, Murilla, Rembrandta.


Do Warszawy powrócił w 1896 r. Portretował m.in. S. Żeromskiego, H. Sienkiewicza, E. Orzeszkową, A. Świętochowskiego oraz znane osobistości ze środowiska ziemiańsko-arystokratycznego. Oprócz portretów malował także kompozycje rodzajowe i krajobrazy. Wystawiał swe prace w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, warszawskich salonach Aleksandra Krywulta.


Kazimierz Mordasewicz był malarzem o doskonale opanowanym rysunku i biegłości z zakresu technik malarskich. Jego portrety charakteryzowały się realistycznie pojętym stosunkiem do modela, a przy tym umiejętnością wyrażania indywidualności i charakteru portretowanej osoby.


W roku 1921 artysta przeniósł się do Paryża. Tam portretował osobistości ze sfer politycznych, wojskowych, a także M. Curi-Skłodowską, A. Mickiewicza. 

Zginął w wypadku samochodowym w Paryżu 20 listopada 1923 r.


W rok później Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie zorganizowało pośmiertną wystawę prac Kazimierza Mordasewicza.






http://www.mnw.art.pl/wystawy/mistrzowie-pastelu-brod-marteau-do-witkacego-kolekcja-muzeum-narodowego-w-warszawiebr,25.html

http://ksiegarnia.serenissima.pl/index.php?s=karta&id=13165

http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docmetadata-print?id=13683

http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docmetadata?id=27967


http://gosciniec.pttk.pl/11_2003/index.php?co=088

facebook.com

Brak komentarzy: