Rysunek

Rysunek, malarstwo, kaligrafia, media, historia

sobota, 6 kwietnia 2013

Ciekawa architektura

Piramidalny dach kamiennej wieży Skrivanat w Chorwacji - dzieło Polaków z Quixotic Architecture: Wojciecha Dziubek i Wojciecha Gwizdak.

 




Projekt renowacji wieży Skrivanat odwołuje się do dwóch elementów, bardzo istotnych dla dziejów miasta: produkcji soli i wytwarzania koronek.






 
Kamienia wieża Skrivanat ma około 14 metrów wysokości, a jej wnętrze jest pustą przestrzenią na planie kwadratu o boku 4,5 metra. Projekt renowacji przewiduje umieszczenie we wnętrzu kamiennych schodów obiegających wnętrze do wysokości 12 metrów i otaczających cylindryczną przestrzeń o średnicy 2,5 metra. 



 

Schody i ich balustradę owijać ma niesamowita biała, koronkowa powłoka inspirowana szesnastowiecznym dziełem sztuki.







Widocznym z daleka elementem będzie nowy piramidalny dach budowli. Jego forma nawiązywać ma do kształtu kryształu soli. Dach będzie idealną piramidą, a jego połacie wykonane zostaną z półprzezroczystego tworzywa przypominającego alabaster.



W dzień dach będzie działał jak pryzmat rozpraszający wpadające do środka promienie słoneczne. Kiedy promienie będą padały pod odpowiednim kątem, wnętrze wieży będzie wypełniane efektownym, kolorowym spektaklem świetlnym. Ukształtowanie przezroczystego dachu pozwoli na uzyskanie takiego efektu również przy użyciu oświetlenia sztucznego. 

Widziany z daleka piramidalny dach kamiennej wieży Skrivanat w Chorwacji będzie wyglądał jak wielki, lśniący w słońcu kryształ soli.







Budowa najstarszej części Pagu trwała w latach 1443-1474, a Kula (czyli wieża) Skrivanat jest jedną z dziewięciu wież wchodzących w skład piętnastowiecznych murów obronnych.

Bogactwo miasta wynikało głównie z produkcji soli, która miała tam niemal tysiącletnią tradycję. W czasach rzymskich surowiec ten był towarem niezwykle cennym, mającym wpływ na zdrowie całej populacji.

Miasto Pag słynęło z produkcji koronek. To właśnie tam powstał jeden z najsłynniejszych w historii wzorów koronek, który został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Koronka ta, wykonana po raz pierwszy w 1579 r. przez siostry z zakonu św. Benedykta, miała postać geometrycznej, symetrycznej kompozycji inspirowanej rozetą z kościoła kolegialnego i planem miasta.






Miasto Pag







 
http://dachyb2b.pl/wydarzenia/z-firm/1265-piramidalny-dach-kamiennej-wiezy-skrivanat-w-chorwacji

źródło: sztuka-architektury.pl
zdjęcia: Quixotic Architecture


1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Wojciecha Dziubka i Wijciecha Gwizdka. Nazwiska polskie są odmienne.